Cumhurbaşkanlığının yaptığı son değişiklikle beraber Türkiye’ye olumlu bir yönde yabancı yatırımcı rotası bekleniyor, uzun zamandan beri eleştirilen gayrimenkul alımı ile vatandaşlık verilmesi konusundaki 1 milyon doların 250 bin dolara çekilmesi ve diğer 4 farklı yol ile beraber vatandaşlık verilmesi ile alakalı tutarların ciddi oranda düşürülmesi piyasayı olumlu yönde etkileyecektir.

Şu anda doların TL karşısında güçlenmesi , yabancı yatırımcıların bunu fırsat bilip Türkiye’de gayrimenkul piyasasına daha çok yatırım yapmalarının önünü açacaktır, bununla beraber özellikle kendi ülkelerinde siyasi ve bölgesel problemlerden etkilenen üst düzey gelir grubunun Türkiye’de fırsat zamanı olarak değerlendirilen bu dönemde ciddi yatırımlar yapıp hem gayrimenkulden kâr edip hem de vatandaşlıkla alakalı 100 ülkeden fazla ülkeye gidebilen bir pasaporta sahip olmaları onlar için bir avantaj doğuracaktır.

Bu dönemde döviz gelirinin ülke için çok önemli ve elzem olduğunu bildiğimiz üzere hükûmetin bu tür kanun ve düzenlemeler yapması yabancı yatırımın önünü açacaktır. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın pasaport alacaklara yeni ofisler kuracağını ve bürokrasiyi en aza indireceği haberleri de çok olumlu seyredecektir çünkü hali hazırda ikamet ile alakalı il göç idarelerinde uzun sıralar ve ileri tarihli randevu sistemi yabancı yatırımcıları korkutmuş durumdadır. Hükûmetin bu sıkıntıları gözden geçirip , düzenlemeleri olumlu yönde yapması gayrimenkul piyasasına hareket getireceğine ve satışların eskiye nazaran daha olumlu olacağı kanısındayım, yeni kanunlar ve düzenlemelerin ülkemize hayırlı olması dileğiyle….

İdris Demirhan
Dubai MÜSİAD Başkanı

DEIK -BAE-YK / TÜRK İŞ KONSEYİ -YK / ORIENT WORLD -CEO


Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlık Cazibesi

İdris Demirhan, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan son değişiklik ile yabancıların Türk vatandaşlığı verilmesi konusunda yasal tutarın 1 milyon USD'den 250.000USD 'ye çekilmesinin piyasalara etkisini Emlak Dream için değerlendirdi.

Türkiye ile Katar arasında son yıllardaki ekonomik ilişkiler dikkat çekiyor. Başkent Doha'da ilk kez 19-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen EXPO TURKEY by QATAR Fuarı son gün bereketi ile kapandı.

EXPO Turkey Fuarı

Türkiye ile Katar arasında son yıllardaki ekonomik ilişkiler dikkat çekiyor. Başkent Doha'da ilk kez 19-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen EXPO TURKEY by QATAR Fuarı son gün bereketi ile kapandı.

World Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Serbest Bölgeler, petrol sonrası ekonomide hayati rol oynuyor dedi. Törende Orient World, Tek Turkiye Temsilcisi olarak en iyi Temsilcilik ödülünün sahibi oldu.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri : 13 Mayıs 2017: DP World Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Sultan Ahmed bin Sulayem, yakın zamanda iş dünyası liderlerinin bir araya gelerek yaptığı açıklamada, Global Trade Enabler'ın bağlı kuruluşu olan DP World'in bir alt kuruluşu olan Jebel Ali Serbest Bolgesi, 2016 yılında 470 yeni şirket çekerek beş yıl içinde % 7 büyüdü.

Jafza’nın en aktif partnerlerinden ve "Tek Türkiye Temsilcisi" Orient World "En Başarılı Temsilci" seçilerek Multaqa ödülüne layık görüldü. Ödülü Orient World adına şirketin CEO’su Idris Demirhan aldı. Orient World son 4 Senedir JAFZA Turkiye Temsilcisi olarak, Türk Sirketlerinin Körfez, Asya ve Afrika Ülkelerinin piyasalarina Jebel Serbest Bölgesi üzerinden ulaşmalarını sağlıyorlar.

Orient World'e bir ödül daha

Dubai’deki Jebel Ali Serbest Bölgesi’nin en aktif partnerlerinden ve tek Türkiye temsilcisi Orient World, "En Başarılı Temsilci" seçilerek Multaqa ödülüne layık görüldü. Ödülü, Orient World CEO’su İdris Demirhan aldı.

JAFZA’nın, "Daha İyi Bir İş Birliği Oluşturma" mottosuyla düzenlenen Multaqa Jafza 2017 toplantısında konuşan DP World Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Sultan Ahmed bin Sulayem, “Jebel Ali Serbest Bölgesi (JAFZA) geçen yıl 470 yeni şirketin ilgisini çekti.

Dünyanın en önemli serbest bölgelerinden biri kabul edilen Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Jebel Ali Serbest Bölgesi (JAFZA) sunduğu cazip olanaklarla yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. DP World şirketi olan Jebel Ali Serbest Bölgesi, 2016'da 470 şirketin ilgisini Dubai’ye çekerken, beş yıl içinde her yıl ortalama yüzde 7 büyüme gerçekleştirdi.

Dubai’deki Jebel Ali Serbest Bölgesi’nde, "Daha İyi Bir İş Birliği Oluşturma" mottosuyla düzenlenen Multaqa Jafza 2017 toplantısında, dünya genelinde JAFZA ürün ve hizmetlerini tanıtmak için çalışan iş ortakları bir araya geldi.
Toplantıda konuşan DP World Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Sultan Ahmed bin Sulayem, JAFZA’nın, BAE'de bölgesel faaliyet merkezleri kurmak isteyen işletmeleri çekmek için ortaklarıyla birlikte çalıştığını belirterek, “Bir işletmenin uluslararası standartlarda uygun ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayan Jebel Ali Serbest Bölgesi geçen yıl 470 yeni şirketin ilgisini çekti. JAFZA, global ekonominin karşılaştığı zorluklara rağmen son beş yılda, yıllık ortalama yüzde 7'lik bir büyüme gerçekleştirdi. "dedi.

JAFZA'ya yatırımcı ilgisi

"Multaqa Jafza 2017" de konuşan DP World Group Yön.Kur.Baş. S.Ahmed bin Sulayem, “JAFZA, 470 yeni şirketin ilgisini çekti. Global ekonomik zorluklara rağmen son 5 yılda yıllık ortalama %7'lik bir büyüme gerçekleştirdi."