Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’nin tarihi

Birleşik Arap Emirlikleri 1971 yılında resmen kurulmadan önce, Emirlikler yaklaşık 150 yıl boyunca Birleşik Krallık'ın koruması altındaydı.

1950'lerin sonunda ve 1960'ların başında, Emirlikler bölgede büyük petrol rezervleri bulmaları neticesinde köklü bir değişime gittiler ve hızlı bir şekilde çok zengin oldular; bu da yerel altyapılarına ve nüfuslarına büyük miktarda yatırım yapabilmelerini sağladı.

1960'ların sonunda İngilizler Körfez bölgesinden çekilmeye karar verdiklerinde, Abu Dabi ve Dubai'nin başındaki hükümdarlar bir birlik kurmaya karar verdiler. Diğer Emirlikler'i de kendilerine katılmaya çağırdılar ve kendi anayasalarını oluşturdular.

2 Aralık 1971'de, Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Sharjah, Umm Al Quwain’dan oluşan altı emirlik bir federasyon kurdu. Adını Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) koydular ve Abu Dabi hükümdarı Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan da ilk başkan oldu. Yedinci Emirlik olan Ras Al Khaimah Federasyona birkaç ay sonra katıldı.

Dubai
Dubai son iki yüzyıl içerisinde, büyük oranda balıkçılığa ve inci avcılığına dayalı bir balıkçı kasabasından, Orta Doğu'nun iş merkezi ve ana limanı olan kozmopolit bir metropol hâline geldi. Dubai'de petrol bulunmasından önce bile, o zamanki hükümdarı Şeyh Said bin Maktum El Maktum, altyapı projelerine büyük yatırımlar yaptı ve (uluslararası) ticaret için bir ortam yaratmaya odaklandı. Dubai'de petrol bulunduktan sonra stratejisi devam ettirildi ve oğlu Şeyh Raşid bin Said El Maktum tarafından daha da ileri götürüldü.

Son birkaç on yılda, turizm, eğlence, tatil ve her tür emlak gelişimi de Dubai ekonomisinin önemli bir parçası hâline geldi.